WordPress pozostaje jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. Jego zalety, a także systematyczny rozwój oraz szerokie wsparcie techniczne decydują o utrzymującej się popularności, szczególnie wśród osób prywatnych oraz mniejszych firm. Jednak aby tworzona w oparciu o ten system zarządzania treścią strona mogła sprawnie funkcjonować potrzebny jest jeszcze dobry hosting na którym zostanie „postawiona”. Na co należy zwrócić uwagę kupując „swój internet”?

Zakładając, że dopiero stawiasz pierwsze kroki w przygodzie z tworzeniem własnego bloga, portalu, czy wizytówki, pominiemy bardziej złożone zagadnienia, które zaczniesz zgłębiać z biegiem czasu, koncentrując się na tych podstawowych, mających niebagatelne znaczenie już na starcie. Poniżej przedstawiamy trzy kwestie, które należy dokładnie zweryfikować przed złożeniem zamówienia oraz kilka słów o tym, dlaczego są tak istotne:

Cena odnowienia usług hostingowych

Wraz z postępującym w gwałtownym tempie rozwojem globalnej sieci oraz coraz powszechniejszym dostępem do narzędzi umożliwiających postawienie pierwszych kroków w wirtualnej rzeczywistości nawet tym użytkownikom, którzy mają bardzo skromne doświadczenie w budowaniu stron, na rynku hostingowym zaczęło się robić coraz ciaśniej. Powyższe zmusza poszczególne firmy do konkurowania o klienta. Solidne marki walczą przede wszystkim jakością, te mniej solidne – ceną. I właśnie na nie powinniśmy szczególnie uważać. Przed zawarciem jakiejkolwiek umowy należy poświęcić czas na jej przeczytanie od deski do deski.

Skuszeni atrakcyjną ceną możemy popełnić błąd, za który w kolejnych latach słono zapłacimy – gdy skończy się „promocja” za pierwszy rok (z reguły hosting oferowany jest za kilkanaście złotych w skali roku), w każdym kolejnym zapłacimy kilkadziesiąt razy tyle! Znacznie więcej, niż za pozornie droższą ofertę konkurencji, której cena w kolejnych latach będzie jednak stała. Chcesz zrezygnować? Kara umowna lub koszt przeniesienia usług do innej firmy będzie tak wysoki, że bardziej opłacalne będzie porzucenie domeny i zakup nowej. Twoja domena przepadnie…

Limit transferu na koncie hostingowym

Inną ze sztuczek stosowaną przez niektóre firmy hostingowe jest wprowadzanie do pakietów hostingowych limitów, dotyczących np. liczby domen, czy właśnie transferu. O ile pierwszy z tych parametrów dla osoby zakładającej pierwszą stronę raczej nie będzie miał większego znaczenia, o tyle drugi może skutecznie utrudnić życie nawet nowicjuszowi. Na pierwszy rzut oka np. 20 GB transferu miesięcznie to bardzo dużo, jednak jeżeli podzielisz przysługującą Ci pulę gigabajtów przez „wagę” swojej strony może okazać się, że wyznaczony limit wystarczy jedynie na kilkanaście tysięcy wizyt miesięcznie – na początek wystarczy, jednak wraz z jej rozwojem i większą liczbą odwiedzających szybko odczujesz „zadyszkę” – im bardziej rozbudowany będzie Twój blog, czy portal, tym większa będzie liczba megabajtów o jakie przy każdym wczytaniu zostanie pomniejszony przysługujący Ci transfer. Jedyny limit jaki możesz zaakceptować przy swojej stronie to limit użytkowników, dzięki czemu będziesz mógł spokojnie dostosować pakiet do strony internetowej.

Jakość pomocy technicznej

Jeżeli upatrzona firma hostingowa nie przygotowała żadnych „pułapek” warto jeszcze dokładnie przejrzeć opinie innych użytkowników korzystających z jej usług, ponieważ inną ze słabych stron niesolidnych usługodawców jest problem z pomocą techniczną. Cięcie kosztów zmusza do ograniczenia liczby zatrudnionych specjalistów, więc uzyskanie fachowego wsparcia przy rozwiązywaniu problemów może okazać się wyjątkowo trudne i trwać wiele dni (a nawet tygodni…). Warto też ponownie zajrzeć do regulaminu i sprawdzić, czy takie wsparcie w ogóle nam przysługuje, ponieważ w przypadku najtańszych opcji nie jest to standardem. Pomoc otrzymamy jedynie w podstawowym zakresie, natomiast inne usługi mogą być dodatkowo płatne. Tymczasem jeżeli stawiasz dopiero swoje pierwsze kroki to istnieje spore prawdopodobieństwo, że z czymś sobie nie poradzisz.